[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Dział Section 9 — PROSZĘ KLIKNĄĆ NA TYTUŁ / FOTOGRAFIĘ/SKAN DANEGO EKSPONATU - KLIKNIĘCIE PODWÓJNE DA POWIĘKSZENIE ZNACZNE — Genealogia, Historia Rodziny, Genealogiczne Ślady i Pamiątki…

Wielka Polska Społeczna Genealogia – Stanisław Staś Pieniążek – Wpis pamięci rodziny przyjaciół genealogów, czyli dzielenie się z innymi pamięcią o przodkach i o współczesności…

podziel się z innymi:

HISTORIA POLSKIEJ WSPÓŁCZENEJ GENEALOGII – POLSKIE DZIEDZICTWO NARODOWE

Śp. Stanisław Leszek Pieniążek – legenda animatorów – PSG Polska Społeczna Genealogia – wpis pamięci rodziny przyjaciół genealogów – w 85 urodziny 2.12.2024 r.

 

I. PAMIĄTKOWY ALBUM GŁÓWNIE ZBIORCZYCH FOTOGRAFII PRZESYŁANYCH PRZEZ PRZYJACIÓŁ (który cały czas żyje, jest ciągle uzupełniany)

  • Piękna energia bije z ich postaci, to osoby niezwykłe, dzielące się z innymi pamięcią i wyobrażeniami o życiu przodków, ich czasu, obyczajów, wierzeń i sposobów myślenia, ich losu i symboli życia. W miarę nadchodzącego czasu wpis ten będzie uzupełniany o genealogiczne materiały uzyskane od tych osób. (admin)

(uwaga – album szykowany na dzień 2.12.2024 (urodziny Staszka Pieniążka – 85) o dodatkowe zdjęcia i opisy – walczy o to grupa przyjaciół prowadzona przez Grażynę Cieniewską – Rebell, w opisach zbiorowych fotografii ogromnie pomaga Monika Bayer-Smykowska – dziękujemy!)

# Fotografie w albumie – w kolejności nadsyłania – admin strony przeprasza za utrudnienia ekspozycji albumu via kropki, lecz konstrukcja albumiku foto strony w WPress była obliczona na zdjęć kilka – nie spodziewano się przesłania takiej ich ilości – na dziś to już dobrze p. 60.

W PIERWSZYM RZĘDZIE ALBUMU – FOTOGRAFIE ruchome punkty 1-22:

1. Genpol 2012. Wystąpienie Staszka Pieniążka – sala w budynku PAST-y w Warszawie, wspomnienie o Pomorskim TG.

2. Staszek Pieniążek jako dwulatek w jego Sulejówku, rok 1941.

3. Grób Staszka Pieniążka.

# Pierwsza i tu poniżej dalsze fotografie przesłali serdeczni przyjaciele Iwona i Mieczysław (autor zdjęć) Łaptaszyńscy – opisy zdjęć i fotografii:

4. Okładka tomiku wierszy “Refleksje” – cały tomik jest pokazany pod linkiem:

https://narodowa.pl/exhibits/tom-wierszy-refleksje-autor-stanislaw-leszek-pieniazek/

5. Pierwsza strona tomu wierszy “Refleksje” z osobistą dedykacją Stanisława Pieniążka.

6. Z dziejów Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego – wpis pamiątkowy ze strony PTG – PomTG: Założycielskie spotkanie towarzystwa, Gdynia, wrzesień 2005 roku: w grupie założycieli od lewej Monika Zawisza / Joanna Jendrzejewska / Leszek Ćwikliński / Staszek Pieniążek / Paweł Kwapiszewski / Wiesław Kledzik / Mariusz Momont / Tomasz Bogiel / dwie pozostałe osoby to rodzina Staszka.

7. Stasiu Pieniążek po wielu latach – Genpol 2014. Ach, ta radość ze spotkań z rodziną genealogów, Ania Bartnicka na drugim planie.

8. Genpol 2012 – od lewej siedzą: Staszek Pieniążek, Zbigniew Szybka, Ewa Szczodruch, w głębi – Bernard Wdowiak, Magda Smolińska-Kwinta, Alicja Surmacka, Tadeusz Tunin, Irena Kaczmarek, za nią Jerzy Hykiel (kawałek głowy), Bożena Ciupalska, i śp. Józef Święcicki…

9. Genpol 2012. Każda chwila jest dobra dla genealogii. Grażynka Feltynowska i Staszek Pieniążek pogrążeni w przeszłości.

10. Genpol 2014. Chwila relaksu… Stasiu Pieniążek rozmawiający i nie tylko rozmawiający z Aleksandrą Kacprzak.

 

11. Genpol 2014. Stasiu Pieniążek, w tle jeden z dwóch genpolowych fotografów czyli Mariusz Momont. Ten drugi, tu niewidoczny, to Mietek Łaptaszyński.

12. Genpol 2015. Różne oblicza Staszka Pieniążka. Tym razem bez brody.

13. Genpol 2015 zbiorcze. To jesteśmy My Genpolowicze i nasze uśmiechnięte buzie…

14/15/16. Genpol 2016. Staszek Pieniążek otrzymuje dyplom i niezwykle zaszczytny Tytuł Genealoga Roku 2015! Emocje na twarzy Staszka. To wyróżnienie dla niego wiele znaczyło.

17. Ten sam Genpol 2016 – zbiorcze. Ponownie nasz Staszek, w centrum, Genealog Roku, i my Genpolowicze i nasze uśmiechnięte buzie.

18. Genpol 2017. Monika Bayer-Smykowska, Staszek Pieniążek, Iwona i Mietek Łaptaszyńscy.

19. Genpol 2017. Stasiu. Jeszcze był z nami.

20. Genpol 2017. Zdjęcie zbiorcze – pierwszy opis z pewnymi zapytaniami:

Tytuł Genealoga roku otrzymał Wojciech Jędraszewski szefujący Poznańskim Genealogom. Rząd dolny: Mieczysław Łaptaszyński / Kornelia Major / ?/ Tadeusz Tunin / ? /  i klęczący Jacek Tomczyk szefujący do dziś Częstochowskim Genealogom / nad Jackiem Tomczykiem Eliza Parcheniak / powyżej niej Joanna Raczkowska obok Elizy troszkę dalej Justyna Krogulska / Grzegorz Mendyka / Stanisław Pieniążek / Wojciech Jędraszewski / Iwona Łaptaszyńska – wiele lat szefowała Tow. Gen. Centralnej Polski, stoją… Barbara Furs … Tomasz Nitsch / Iwona Sudnik prowadząca kilka grup na FB dla poszukujących na dzisiejszej Białorusi / nad Wojtkiem Jędraszewskim Monika Bayer-Smykowska i Ryszard Pawlikowski, pomiędzy nimi powyżej Majka Rągowska – a nad nią Andrzej Kuziński, nad Grzegorzem Mendyką Dorota Mazurek / po lewej wyżej Michał Wysocki i Maciej Adam Markowski / poniżej niego Małgorzata Blewąska i Waldemar Chorążewicz – ogrom sfotografowanych metryk z Podlasia, Kurpiów i Warmii…

A tu inna rewelacyjna genealogiczna pamiątka “Hymn Genealogów”, zamieszczona w YouTube przez Mariusza Momonta, z jego opisem:

https://www.youtube.com/watch?v=FZfq1-qFabg

“Pieśń została napisana przez Staszka Pieniążka i Włodka Stefaniego, muzykę skomponował Zdzisław Szczerbiński, a wykonana została przez “Radomszczańską Kapelę Podwórkową”. “Hymn genealogów” po raz pierwszy został zaprezentowany w czasie kolejnego spotkania przyjaciół portalu genealogicznego “GENPOL” w dniu 27 lutego 2010 r. Zdjęcia wykorzystane(większość) w tym filmie pochodzą z moich prywatnych zbiorów i dokumentowania działań i integracji środowiska genealogicznego. Mariusz PS. Jest moja autorska wersja hymnu, którą stworzyłem na prośbę Stasia. Powstała ona w 2010 r. i jest jak widać ciekawym spojrzeniem w historię ruchu genealogicznego.

Ale żeby było rewelacyjnie jeszcze bardziej, oto kolejne 5 zdjęć przesłanych przez Iwonę i Mieczysława Łaptaszyńskich (dziękujemy ponownie!), z tej właśnie dziejowej chwili, kiedy to Stasiu Pieniążek uczył tego hymnu przyjaciół w czasie spotkania GENPOL-u 2010! Jak napisała Iwona “Wyobraź sobie różne tempo wykonawców, uzgadnianie tonacji, lekkie przekręcanie słów, chichoty… No i pojawili się nawet Trzej Tenorzy, których zapewne przedstawiać nie trzeba, znane genealogiczne twarze, z niedowierzaniem, tak jak i my wszyscy, odkrywający swoje nowe ,,talenta”.

A więc popatrzmy na te kolejne 5 fotografii, a wszystkich genealogów z muzyczną wyobraźnią zapraszam do przedstawienia sobie jak pięknie zaśpiewali ci TRZEJ TENORZY przedstawieni, jako genealogiczny smaczek, na ostatnim zdjęciu numer 24: Szanowni Tomasz Nitsch, Waldemar Fronczak i Jacek Młochowski.

Te kolejne fotografie w albumie wpisu – Spotkanie Urodziny Genpolu 2010 – odbyło się w mniejszej, bocznej sali w Galerii Porczyńskich, wszyscy dostali kartki z Hymnem Genealogów, odbyło się kilka prób, i wtedy nastąpiło pierwsze chóralne wykonanie w grupowym zaśpiewie pięknym.

21. Genpol 2010 – Staszek Pieniążek uczy wspaniałych polskich genealogów obecnych na sali tekstu swojego hymnu.

22. Genpol 2010 – Oto ci wspaniali polscy genealodzy cierpliwie uczący się tekstu tego hymnu – fot. 1.

23. Genpol 2010 – Oto ci wspaniali polscy genealodzy cierpliwie uczący się tekstu tego hymnu – fot. 2.

W DRUGIM RZĘDZIE ALBUMU – FOTOGRAFIE ruchome punkty 23-44:

24. Genpol 2010 – Z tego spotkania i nauki hymnu polskich genealogów: Tomasz Nitsch – założyciel strony GENPOL, organizator GENPOLiady z przyznawaniem tytułu Genealoga Roku i Jacek Młochowski prezes PTG Polskiego Towarzystwa Genealogicznego.

[Tu kilka słów ogólnych od Moniki Bayer-Smykowskiej: ,,Urodziny Genpolu” organizowane przez Tomka Nitscha (założyciel i prowadzący portal Genpol.pl) odbywały się w okolicach daty uruchomienia Genpolu, czyli blisko 3 marca – pierwsze spotkanie/urodziny – był to rok 2007.  W latach 2007 – 2011 spotykaliśmy się w Galerii Porczyńskich przy Pl. Bankowym. W latach 2012 – 2020 urodziny odbywały się w budynku PASTy. Co roku przyznawany był tytuł Genealoga Roku. W 2007 r. Tomek Nitsch przyznał ten tytuł sam, natomiast w kolejnych latach wyboru dokonywała kapituła tego tytułu składająca się z Tomka i z laureatów z poprzednich lat. ,,Genpoliada” natomiast – to kontynuacja Urodzin Genpolu, organizowana od 2023 roku przez Andrzeja Kuzińskiego przy współpracy PTG, a spotkania odbywają się w Wilanowie]

25. Genpol 2010 – Z tego spotkania i nauki hymnu polskich genealogów: Tomasz Nitsch, Waldemar Fronczak i Jacek Młochowski, czyli wspomniani wspaniali ,,Trzej Tenorzy Polskiej Genealogii”.

Następne fotografie – opis, autor – Krzysztof “Krzychu” Dławichowski z Koszalina:

26. Spotkanie w Błędowie –  Od lewej Krzysztof Dławichowski, Stanisław Pieniążek, Leszek Ćwikliński, Artur Ornatowski – nadesłał 20.05.2024 Krzysztof Dławichowski,

27. Stanisław Pieniążek i Leszek Ćwikliński – Czarna Woda – rok 2017 – “Z Leszkiem Ćwiklińskim odwiedzaliśmy Staszka za każdym razem jak wracaliśmy z AP Gdańsk.” – nadesłał 20.05.2024 Krzysiek Dławichowski

Kolejne nadchodzące fotografie:

28. Grupa założycieli PTG – Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, czyli Wielcy Polskiej Genealogii – opis:

9-ty kwietnia 2004 – spotkanie przyjaciół genealogów, na którym zapadła decyzja o powołaniu PTG Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Na zdjęciu od lewej: śp. Leszek Ćwikliński, śp. Stanisław Pieniążek, śp. Mieczysław Lewandowski, Adam Kamiński, Artur Ornatowski, Tomasz Bogiel, Jacek Piętka, Krzysztof Dławichowski i Adam Nojszewski. Oprócz osób obecnych na zdjęciu byli również Grażyna Feltynowska oraz Andrzej Kuziński.

29. Legitymacja PTG Stanisław Pieniążek

30. Genpol 2015 – od lewej stoją: Kornelia Major, Mieczysław Łaptaszyński, dalej siedzą w pierwszym rzędzie śp. Staszek Pieniążek, Janusz Pawelczyk (między nimi w drugim rzędzie Iwona Łaptaszyńska, a jeszcze dalej Justyna Krogulska), Tadeusz Tunin. W głębi, w drugim rzędzie siedzi Eliza Parcheniak, a za nią Krzysztof Borowski. Za przejściem siedzą w pierwszym rzędzie: Barbara Furs, Jacek Tomczyk i Krystyna Szafert (cała trójka z Tow. Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej), a po prawej stronie siedzą: Beata Wójcik i Ewa Rubaszewska, za Basią Furs siedzi Barbara Nadowicz, a obok niej – Maciej Róg.

31. Genpol 2017 – wpis drugi z uzupełniającym opisem – pierwszy rząd od lewej: Mieczysław Łaptaszyński, Kornelia Major, …., Agnieszka Szymborska, Tadeusz Tunin, …., po prawej Jacek Tomczyk ; drugi rząd – siedzą: Alicja Surmacka, Iwona Łaptaszyńska, Wojciech Jędraszewski, Staszek Pieniążek, Grzegorz Mendyka, Justyna Krogulska, Łucja Wierzycka (z aparatem?), Eliza Parcheniak ; stoją od lewej: Ola Wajgert, Barbara Furs, Grażyna Rychlik, Joanna Januszewska, Olga Fontani, Tomasz Nitsch, Iwona Sudnik, Maria Kosicka, Tomasz Dąbrowski, Grażyna Łuszczkiewicz-Dzierżawska, Krystyna Domańska-Bzdak, Monika Bayer-Smykowska, Maria Rągowska ; wyżej: Andrzej Kuziński, obok Majki Ryszard Pawlikowski, Pan…, nad nim chyba Maciej Terek, obok nieznanego Pana.. – stoi Henryk Lesiak, a dalej Dariusz Stolarski, śp. Magdalena Dąbroska, przed nią śp. Dorota Mazurek, nad Magdą – Maciej Adam Markowski – poniżej niego Michał Wysocki, Małgorzata Blewąska, Grażyna Przybysz, Pan w okularach…, Waldemar Chorążewicz, Beata Kroszka, Ewa Rubaszewska, Joanna Raczkowska, Pani w okularach…, która stoi za Ewą Rubaszewską – była chyba z Fundacji Państwa Podziemnego i miała wykład nt. w budynku PASTy.

32. Członkowie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego – Krzysztof Borowski, Krzysztof Dławichowski, Stanisław Pieniążek.

33. Spotkanie PTG – pierwszy z lewej Zbigniew Szybka – współzałożyciel i wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego / Staszek Pieniążek / Krzysztof Borowski / Joanna Jendrzejewska / nad nimi Piotr Jankowski / obok Joanny –  Grzegorz Mendyka (Śląskie Towarzystwo Genealogiczne) …

34. Zebranie PTG – prowadzi prezes Jacek Młochowski

35. Spotkanie PTG – w pierwszym rzędzie: Krzysztof Borowski, Staszek Pieniążek, Anna Feltynowska

36. Spotkanie PTG – Małgorzata Nowaczyk, Staszek Pieniążek i Zbigniew Szybka

37. Spotkanie PTG – Zbigniew Szybka, Staszek Pieniążek i Krzysztof Borowski

38. Spotkanie PTG – od lewej Krzysztof Borowski, Staszek Pieniążek, Zbigniew Szybka, Grażyna Anna Feltynowska, Tadeusz Ejsmont, w białej koszuli Henryk Lesiak

39. Digitalizacja – czyli ogromna praca dla polskiej genealogii skanowania ksiąg metrykalnych i innych archiwaliów ,,pro publico bono” – tu przy ciągłej pracy Leszek Cwikliński, Staszek Pieniążek, i w głębi Jacek Okulus – źródło fotografii: album naszego PTG: https://genealodzy.pl/fotoalbum/displayimage.php?album=52&pos=9

Warto też wspomnieć o inicjatywie Staszka założenia i prowadzenia bazy KTM – Katalog Zasobów Metrykalnych – w czasach gdy nie było stron internetowych parafii, a i zasobów AP też trzeba było dobrze szukać taka baza to był skarb. Jeden rzut oka na datę erygowania parafii i sukces w odkrywaniu swoich rodzinnych korzeni bliżej – tu jest link do tej bazy: Katalog Zasobów Metrykalnych

40. Spotkanie PTG – spotkanie autorskie z Małgorzatą Nowaczyk, od lewej Grzegorz Mendyka, Małgorzata Nowaczyk, Staszek Pieniążek, oraz obecny Krzysztof Dławichowski (robił zdjęcie)

41. Spotkanie PTG – na zdjęciu Małgorzata Nowaczyk – autorka książki, która zrobiła prawdziwą furorę w Polsce przyczyniając się do gwałtownego wzrostu popularności genealogii, do dzisiaj świetny poradnik nawet dla bardziej zaawansowanych amatorów genealogii, pod tytułem “Poszukiwanie przodków Genealogia dla każdego” , wydanie pierwsze w 2005 roku ale w sprzedaży na początku 2006. Spotkanie autorskie, Staszek dziękuje wręczając bukiet kwiatów. Autorka na co dzień mieszkała wówczas w Kanadzie. Wspomnienie Grażyny Rebell: Ja sama po lekturze wywiadu z Małgosią postanowiłam spróbować, bo skoro ona z dalekiej Kanady szuka z sukcesami w polskich archiwach, to dlaczegóż mnie miałoby się nie udać. Warto tu przypomnieć, że były to czasy bez skanów i indeksów w internecie. Po ustaleniu archiwum, które mogło mieć księgi trzeba było wysłać zamówienie pocztą tradycyjną i cierpliwie czekać – czasami szło to w miesiące – potem zapłacić za kwerendę i kserokopie – i to całkiem słono. Bywało, że odpowiedzi się nie dostawało albo to nie był nasz przodek a tylko zbieżność nazwiska, itp.

42. Spotkanie PTG – Stanisław Pieniążek i autor wpisu Tadeusz Wysocki (jak zwykle z etymologicznym słownikiem Rymuta, twierdząc, że w każdym rodzinnym nazwisku ukryta jest wiedza o cechach i genach przodka przeniesionych do rodziny współczesnej, a i zapewne w przyszłość – samoistny wróżbita, który również twierdzi, iż wiedza tajemna zawarta jest w wybranych książkach 🙂

43. Spotkanie PTG – Stanisław Pieniążek i autor wpisu Tadeusz Wysocki, z nimi Anna Stankiewicz Ordyczyńska – zbiera podpisy uczestników spotkania w księdze pamiątkowej, opartej na tym (w wielorakim tego słowa znaczeniu) twardym, wydaniu ,,Rymuta”, za nią Grażyna Anna Feltynowska, a za nią Piotr Jankowski z Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego, w głębi trzej panowie, z nich z prawej Andrzej Kuziński…

44. Spotkanie PTG – wciąż z tego samego spotkania co zdjęcie 40 – od lewej Andrzej Kuziński, dwaj panowie w okularach…., Anna Stachowska-Krzyżankowska, pan w seledynowej koszuli…, Małgorzata Nowaczyk, Krzysztof Borowski, Staszek Pieniążek, Tadeusz Ejsmont, Grzegorz Mendyka, Zbigniew Szybka, z tyłu stoi Jacek Cieczkiewicz, Krzysztof Dławichowski, za Zbyszkiem Szybką…

45. Spotkanie PTG – od lewej Zbigniew Szybka, Staszek Pieniążek, Krzysztof Borowski, Jacek Cieczkiewicz

W TRZECIM RZĘDZIE ALBUMU – FOTOGRAFIE ruchome punkty 45-:

46. Spotkanie PTG – od lewej Jacek Cieczkiewicz, Staszek Pieniążek, Tadeusz Ejsmont, Grzegorz Mendyka, Krzysztof Borowski – spotkanie z Małgorzatą Nowaczyk odbyło się w Warszawie w pałacyku przy ul. Elektoralnej (obecnie Mazowiecki Ośrodek Kultury)

47. Spotkanie PTG – od lewej Małgorzata Nowaczyk, Jacek Cieczkiewicz, Staszek Pieniążek

48. Spotkanie PTG – Pierwszy rząd od lewej: Staszek Pieniążek, Małgorzata Nowaczyk, Zbigniew Szybka, Piotr Jankowski ; drugi rząd: Andrzej Kuziński, Tadeusz Ejsmont, ….., Jacek Cieczkiewicz, Grzegorz Mendyka, …

49/50. Spotkanie OTG – Opolskiego Towarzystwa Genealogicznego II Konferencja Genealogów – Brzeg – 2015 rok – fotografie udostępniła Grażyna Rebell

Dwa bardzo cenne opisy, które się uzupełniają:

Od Grażyny Cieniewskiej-Rebell: osoby m.in. – w pierwszym rzędzie Zbyszek Nalichowski, powyżej Leszek Ćwikliński, wyżej i lekko w prawo Piotr Strzetelski, obok Maciej Róg, poniżej Iwona Sudnik – a obok Maćka – Majka Rągowska (szefuje Wrocławskim genealogom) – obok niej Grzegorz Mendyka (też Wrocław), w błękitnej sukience Barbara Furs obok niej Eliza Parcheniak (zrobiła masę zdjęć metryk) – obok Tea Akerlund (Polka mieszkająca w Szwecji, wśród przodków ma Jana Kiepurę), Wojciech Jędraszewski, obok stoi Krzysztof Dławichowski – a powyżej niego Jadwiga Maciejewska (bez problemu, przeczytała i przetłumaczyła pisaną gotykiem kartkę), na dole w centrum w czerwieni Grażyna Rebell, nad nią na samej górze Stanisław Pieniążek, obok Grażyny Rebell stoi Joanna Raczkowska, dalej Maciej Adam Markowski (autor bloga ,,Kim oni byli..”)… [uwagi dodatkowe: Zdjęcie 49 to troszkę odmienne ujęcie prawie tej samej grupy osób, różnica tkwi w tym kto jest obok mnie i Renaty Węglowski – to Mieczysława Skarżyńska a obok pani Barbary Bukłat (?) stoi Jacek Tomczyk, nad nim jest Paweł Ulężałka, a wyżej widać Igora Strojeckiego. Na końcu pierwszego rzędu przykucnął Tomasz Dąbrowski (projekt.podlasie)].

Od Moniki Bayer-Smykowskiej – osoby: w seledynowej sukience i czarnym żakiecie Aneta Owczarek, tuż nad nią Leszek Ćwikliński, przed nią przyklęknął Zbyszek Nalichowski, obok Leszka stoi Gabrysia Niewiadomska, nad Gabrysią Piotr Strzetelski, za Piotrem Andrzej Mieńko (który pięknie mówił po śląsku). Obok Gabrysi – Dorota Nalichowska a nad nią Iwona Sudnik, nad Iwoną Maciej Róg. W błękitnej sukience Barbara Furs, dalej w różowym sweterku Eliza Parcheniak, nad nią NN zasłaniająca mnie, a nade mną Majka Rągowska , obok niej brodaty mężczyzna to Grzegorz Mendyka. Dalej w pierwszym rzędzie obok Elizy – Tea Akerlund, Alicja Surmacka, Jolanta Ilnicka, Joanna Raczkowska. Nad Alicją – Wojciech Jędraszewski zasłania pana Sławomira Marchela z AP w Opolu. Za Jolą – Krzysztof Dławichowski i Jadwiga Maciejewska, a obok Ryszard Pawlikowski i Marylka Odrowąż, Przed Jolą przykucnęli: jej mąż a przed nim Krystyna Szafert, Grażyna Rebell-Cieniewska i Renara Węglowski. Nad Asią Raczkowską w niebieskiej koszuli Zbyszek Ligus, a nad nim Janusz Janota Bzowski i Staszek Pieniążek, kontynuując pierwszy rząd : w jasnych spodniach p. Barbara Bukład (?) obok Anna Poznar (z ręką w gipsie) i w żółtych spodniach Krzysztof Bukowski, w ostatnim rzędzie nad Krzysztofem widać stojących: Andrzej Szczudło i Marcin Marynicz…

51. Spotkanie Genealogów (rok 2015) – fotografię udostępniła Iwona Łaptaszyńska – opis zbiorowy:

Pierwszy z lewej stoi Alan Jakman (współtwórca i prowadzący do dzisiaj bardzo cenny internetowy miesięcznik More Maiorum), dalej Maciej Adam Markowski, powyżej niego Artur Ornatowski (w najwyższym rzędzie), obok Michał Wysocki i Krzysztof Borowski (obaj Pomorskie T.G.) poniżej niego Wojciech Jędraszewski, siedzą od lewej Eliza Parcheniak /?/,  chyba Jacek Cieczkiewicz / Krystyna Szafert (stworzyła Mykanowską pajęczynę – spisała i połączyła w rodziny wszystkich mieszkańców parafii Mykanów), nad nią Iwona Łaptaszyńska, a jeszcze wyżej Małgorzata Lissowska, Stanisław Pieniążek, Tea Akerlund, powyżej niej Monika Bayer-Smykowska / Barbara Furs / Teresa Kurowska-Kroczak, a nad nią Justyna Krogulska i Maciej Róg, poniżej nich Jolanta Ilnicka, a obok Janusz Pawełczyk – nad nim najwyżej Krzysztof Dławichowski – obok Janusza Tomasz Nitsch, a poniżej siedzi na krześle Grzegorz Mendyka, a na podłodze siedzą Zbigniew Szybka (współzałożyciel i wieloletni prezes Małopolskiego T.G.), a na środku Tadeusz Tunin…

#

#

52. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie 2013″ (INTERGARCJA ŚRODOWISKA RODZINY GENEALOGÓW) – zdjęcie grupowe ,,Jedną jesteśmy rodziną” – przesłał Mariusz Momont :

[Od Admina – ogólnie: Spływy te były organizowane corocznie w latach 2003 – 2016, a więc było ich 14. – na Wdzie, za wyjątkiem 2004 – kiedy były zorganizowane na Rospudzie. I aż się prosi o refleksję o Staszku, który był organizatorem tych spływów – to jego, jako wieloletniego marynarza wielkich mórz i oceanów, odwieczny pociąg do wszelkich rzek i rzeczek, gdzie w pobliżu założył swoją hacjendę i te coroczne obozy kajakowe ,,Nad Czarną Wodą”…]

53. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” 2013 c.d.- przyjacielska niezwykła pamiątka, wiosło z podpisami uczestników!! – przesłał Mariusz Momont

54. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” 2013 c.d. przyjacielskich pamiątek

55. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” 2013 c.d. przyjacielskich pamiątek

56. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” 2013 c.d. przyjacielskich pamiątek

57. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” 2013 c.d. przyjacielskich pamiątek

58. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” (grupa przyjaciół) – przesłał Zbigniew Szybka

59. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” (onże sam Staś Pieniążek ze swoim kajakiem – może to nie był wymarzony przez Staszka wielki okręt mórz i oceanów, ale to była jednostka… wodna, kochany Staszek) – przesłał Zbigniew Szybka

60. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” spływ ostatni 2016 – przesłała Monika Bayer-Smykowska: widok ogólny z pięknymi chmurami i… uczestnikami spływu

61. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” spływ ostatni 2016 – przesłała Monika Bayer-Smykowska: u Staszka na werandzie: Monika Bayer-Smykowska, Janusz … , Staszek z Morusem

62. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” spływ ostatni 2016 – przesłała Monika Bayer-Smykowska: na werandzie Staszek i Justyna Budka z mężem i synem

63. Słynne spływy kajakowe genealogów ,,Jak co roku na Wdzie” spływ ostatni 2016 – przesłała Monika Bayer-Smykowska: grill na działce Staszka, od lewej: Janusz, Mariusz Momont, Staszek Pieniążek

64. Pamiątka z programów TVP ,,SEKRETY RODZINNE”, w których brał udział Staszek Pieniążek – tu na temat genealogii rodziny Damięckich – fotografie udostępnił Zbigniew Szybka, opis: Rok 2006, na zdjęciu od prawej strony Stasiu Pieniążek, Adam Pszczółkowski – znany genealog od polskiej szlachty i Damięccy) – fot. 1.

65. j.w. – fot. 2.

66. Z przykładów innych pięknych wspomnień o Staszku – wpis Izoldy Wysieckiej.

67.

68.

# Fotografię grobu wykonał Michał D. Wysocki

II. Wpis do Wikipedii o Staszku i o polskiej genealogii – początkowy – do uzupełniania:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Pieni%C4%85%C5%BCek_(genealog)

= dalsze informacje i materiały do uzupełniania w Wikipedii (i nie tylko) zbierane w poniższym, dodatkowym wpisie na naszej stronie Narodowa.pl :

Stanisław Leszek Pieniążek (Wielcy Polskiej Genealogii) wpis do Wikipedii – od dnia 1.05.2024 r. materiały robocze zbierane od przyjaciół, do wykorzystania we wpisie w Wikipedii, oraz w dalszych jego uzupełnianiach


Autor wpisu, Admin strony: Tadeusz Wysocki, Strona Narodowa.pl https://narodowa.pl

Stan na dzień 2.12.2024 roku

P.S. Chciałbym przypomnieć trzy myśli, które podpowiadał Staszek:

Myśl pierwsza, to szacunek dla człowieka, z historią życia jego i jego antenatów, i obawa przed odejściem w zapomnienie, tak jak odchodziło wielu naszych przodków.

Myśl druga, to co w życiu bezcenne, to dzielenie się z innymi swoimi rodzinnymi pamiątkami i wspomnieniami – ,,Zbierać te okruchy pamięci dla dobra wspólnego, dla uruchamiania naszej zbiorowej pamięci i wyobraźni, przemyśleń o przodkach i o nas samych” Wykorzystać pomysł XX wieku jakim jest Internet, stąd jego współpraca przy tworzeniu internetowej strony Narodowa GA.PA – zmieniona w nazwie na Narodowa.pl

Myśl trzecia, to szacunek dla tych, którzy poświęcają tak wiele czasu dla odkrywania przeszłości swojej i innych rodzin, czyli pasjonatów genealogii – z nich przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wynika…

Zasady korzystania z materiałów umieszczonych na stronie – zgodnie z warunkami umieszczonymi we Wstępie strony Narodowa.pl https://narodowa.pl

 

 

 

 

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE