Wspomnienie o wielkim przyjacielu – Stanisław Pieniążek legenda polskiej Genealogii – Wpis Pamięci Rodziny Polskich Genealogów
Kwiecień i wiosna 2024 roku – czas już najwyższy i pora na wpis pamięci (też w Wikipedii) o naszym przyjacielu Stanisławie ‘Staszku’ Pieniążku, legendzie polskiej genealogii, który wielką część życia swojego oddał w badaniach i pomocach genealogicznych innym, zostawiając im swoje wielkie serce.
Zebrał on setki, jeśli nie tysiące genealogicznych informacji dla innych, czas teraz na nasze “generalne” wspomnienie o nim.
Moja propozycja (1.05.2024) jest następująca. Są dwa tematy, którymi trzeba się zająć, bo czas leci nieubłaganie:
I. Wpis do Wikipedii. Zauważyłem zupełnie świeży wpis o jego stryjecznym bracie Normanie Pieniążku (11.12.2023) https://pl.wikipedia.org/wiki/Norman_Pieni%C4%85%C5%BCek
Wpis w Wikipedii rządzi się własnymi prawami. Może nie mam racji, ale powinny się tam znaleźć takie tematy – z wzoru o Normanie – w tym wpisie na szczęcie jest link do drzewa genealogicznego tych Pieniążków, ale jest problem, wpis jest w starym Dosie, i to w wielu fragmentach okrojony, ale jest życiorys Staszka (sam go opisał!), który miał świetne poczucie humoru, gdzie szczerze podał wszystkie jego statki i tego świata porty, a każdym porcie… 🙂
Wpis do Wikipedii, tu zbieramy informacje o nim:
A więc prośba do wszystkich o przesłanie informacji pamiątek o nim! (ale i poprawek w treści, ja tu jestem słaby, i w języku, i w wiedzy). Dla przykładu – Staszek wydał tomik poezji – kto ma go w domu? (ja go u siebie nie mogę znaleźć) – i mógłby przesłać jego dane wydawnicze? A inne punkty? Po zgłaszanych propozycjach na forum poprosimy wikipedystów o kolejne uzupełnienie wpisu di Wikipedii. Będzie trochę roboty, zabierze trochę czasu – ale dla Stasia warto! Wpis w Wikipedii winien, w takiej, czy innej bazowej treści, ukazać się w ciągu dni kilku!
—
II. WPISY PAMIĘCI. Nie wiem jak zacząć ten punkt, ponieważ według mojego skromnego zdania jest on ważniejszy od Wiki (będą gromy). Otóż wpisy typu Wiki są typu encyklopedycznego, statystyczno-informacyjnego – i bardzo dobrze. Natomiast istnieje jeszcze coś nieuchwytnego jak wyrażenie ludzkich uczuć, zgodnie z mottem i pytaniem w GA.PA: “Człowiek, to jest królestwo, wielość, różnorodność, czy informacji, czy uczuć” – wyrażanych głównie przez wspomnienia., i np. fotografie, listy, myśli ulotne…
A więc prośba do tych, którzy Staszka pamiętają – prześlijcie na jego temat chociaż zdań kilka, czy do umieszczania tu na forum, czy w wpisie w GA.PA – z jego genealogicznej góry – dziękuję!
WPISY PAMIĘCI O STASZKU PIENIĄŻKU – uwaga – jeśli łaskawie wspomnienia o Staszku zaczną napływać w większej ilości będzie utworzony osobny wpis, miejmy nadzieję 🙂
—
Wpis w opracowaniu przez: Tadeusz Wysocki Portal Narodowa GA.PA Email: narodowa@narodowa.pl
# Fotografie w albumie, w kolejności ukazywania się: 1. Staszek dwulatek w jego Sulejówku 2. Grób Staszka 3. Od numeru 3 do 19 przesłali: Niezwykli Przyjaciele Iwona i Mieczysław (autor zdjęć) Łaptaszyńscy – opisy zdjęć i fotografii: 3. Okładka tomiku wierszy “Refleksje” – cały tomik będzie pokazany pod linkiem: https://narodowa.pl/exhibits/tom-wierszy-refleksje-autor-stanislaw-leszek-pieniazek/ 4. Pierwsza strona tomu wierszy “Refleksje” z osobistą dedykacją Stanisława Pieniążka
5. Genpol 2011. Staszek – prezentacja jego wierszy.
6. Genpol 2012. Staszek, Tadek Tunin, Irena Kaczmarek, Józio Święcicki, Ewa Szczodruch, Alicja Surmacka, Zbigniew Szybka, Magda Smólska-Kwinta.
7. Genpol 2013. Każda chwila jest dobra dla genealogii. Grażynka Feltynowska i Staszek pogrążeni w przeszłości.
8. Genpol 2013. Chwila relaksu… Stasiu rozmawiający i nie tylko rozmawiający z Aleksandrą Kacprzak.
9. Genpol 2014. Ach, ta radość na twarzy. Stasiu, Ania Bartnicka na drugim planie.
10. Genpol 2015. Stasiu, w tle jeden z dwóch genpolowych fotografów czyli Mariusz Momont. Ten drugi, tu niewidoczny, to Mietek Łaptaszyński.
11. Genpol 2012. Różne oblicza Staszka. Tym razem bez brody.
12. Genpol 2015 zbiorcze. To jesteśmy My Genpolowicze i nasze uśmiechnięte buzie.
13. Genpol 2011. Wystąpienie Staszka oraz odbiór nagrody z rąk Tomka Nitscha w imieniu Leszka Ćwiklińskiego w związku przyznaniem mu tytułu Genealoga Roku 2010.
14. Genpol 2016. Emocje na twarzy Staszka. To wyróżnienie dla niego wiele znaczyło.
15. Genpol 2016 zbiorcze. Ponownie my Genpolowicze i nasze uśmiechnięte buzie.
16. Genpol 2016. Gospodarz Genpolu długo mówił o wieloletniej pracy Staszka. Oj, było o czym mówić.
17. Genpol 2011. Monika Bayer-Smykowska, Staszek Pieniążek, Iwona i Mietek Łaptaszyńscy (to już 13 lat temu).
18. Genpol 2017. Stasiu. Jeszcze był z nami.
19. Genpol 2016. Zdjęcie zbiorcze
A tu inna rewelacyjna genealogiczna pamiątka “Hymn Genealogów”, zamieszczona w YouTube przez Mariusza Momonta, z jego opisem:
https://www.youtube.com/watch?v=FZfq1-qFabg
“Pieśń została napisana przez Staszka Pieniążka i Włodka Stefaniego, muzykę skomponował Zdzisław Szczerbiński, a wykonana została przez “Radomszczańską Kapelę Podwórkową”. “Hymn genealogów” po raz pierwszy został zaprezentowany w czasie kolejnego spotkania przyjaciół portalu genealogicznego”GENPOL” w dniu 27 lutego 2010 r. Zdjęcia wykorzystane(większość) w tym filmie pochodzą z moich prywatnych zbiorów i dokumentowania działań i integracji środowiska genealogicznego. Mariusz PS.Jest moja autorska wersja hymnu, którą stworzyłem na prośbę Stasia. Powstała ona w 2010 r. i jest jak widać ciekawym spojrzeniem w historię ruchu genealogicznego.“
ALE ŻEBY BYŁO REWELACYJNIE JESZCZE BARDZIEJ, OTO 5 ZDJĘĆ PRZESŁANYCH PRZEZ IWONĘ I MIECZYSŁAWA ŁAPTASZYŃSKICH (Dziękujemy!), Z TEJ WŁAŚNIE DZIEJOWEJ CHWILI, KIEDY TO STASIU PIENIĄŻEK UCZYŁ TEGO HYMNU PRZYJACIÓŁ W CZASIE SPOTKANIA GENPOLU 2010! Jak napisała Iwona “Wyobraź sobie różne tempo wykonawców, uzgadnianie tonacji, lekkie przekręcanie słów, chichoty… No i pojawili się nawet Trzej Tenorzy, których zapewne przedstawiać nie trzeba, znane genealogiczne twarze, z niedowierzaniem, tak jak i my wszyscy, odkrywający swoje nowe “talenta”.
A więc popatrzmy na te kolejne 5 fotografii, a wszystkich genealogów z muzyczną wyobraźnią zapraszam do przedstawienia sobie jak pięknie zaśpiewali ci TRZEJ TENORZY przedstawieni, jako genealogiczny smaczek, na ostatnim zdjęciu numer 24!: Szanowni Tomasz Nitsch, Waldemar Fronczak i Jacek Młochowski.
Te kolejne fotografie w albumie wpisu: 20. 21. 22. 23. 24.
—
Następne fotografie – opis, autor – Krzysztof “Krzychu” Dławichowski z Koszalina:
25. Spotkanie w Błędowie – Od lewej Krzysztof Dławichowski, Stanisław Pieniążek, Leszek Ćwikliński, Artur Ornatowski – nadesłał 20.05.2024 Krzysztof Dławichowski,
26. Stanisław Pieniążek i Leszek Ćwikliński – Czarna Woda – rok 2017 – “Z Leszkiem Ćwiklińskim odwiedzaliśmy Staszka za każdym razem jak wracaliśmy z AP Gdańsk.” – nadesłał 20.05.2024 Krzysiek Dławichowski
Kolejne nadchodzące fotografie:
27. Grupa założycieli PTG – Polskiego Towarzystwa Genealogicznego
28. Legitymacja PTG Stanisław Pieniążek
29. Spotkanie PTG – do opisu
30. Spotkanie PTG – do opisu
31. Spotkanie PTG – do opisu
32. Spotkanie PTG – do opisu
33. Spotkanie PTG – do opisu
34. Spotkanie PTG – do opisu
35. Spotkanie PTG – do opisu
36. Spotkanie PTG – do opisu
37. Spotkanie PTG – do opisu
38. Spotkanie PTG – Staś Pieniążek
39. Spotkanie PTG – do opisu
40. Spotkanie PTG – do opisu
41. Spotkanie PTG – Stanisław Pieniążek i autor wpisu Tadeusz Wysocki
42. Spotkanie PTG – Stanisław Pieniążek i autor wpisu Tadeusz Wysocki
43. Spotkanie PTG – do opisu
44. Spotkanie PTG – do opisu
45. Spotkanie PTG – do opisu
46. Spotkanie PTG – do opisu
47. Spotkanie PTG – do opisu
48. Spotkanie PTG – do opisu
49. Spotkanie OTG – Opolskiego Towarzystwa Genealogicznego II Konferencja Genealogów – Brzeg – 2015 rok – fotografię udostępniła Grażyna Rebell
50. Spotkanie OTG – Opolskiego Towarzystwa Genealogicznego II Konferencja Genealogów – Brzeg – 2015 rok – fotografię udostępniła Grażyna Rebell
51. Spotkanie Genealogów – XII Urodziny Genpolu 2015.03.07 – udostępniła Iwona Łaptaszyńska
…
# Fotografię grobu wykonał Michał D. Wysocki
Autor wpisu: Tadeusz Wysocki Strona Narodowa.pl https://narodowa.pl
P.S. Chciałbym przypomnieć trzy zasady, które podpowiadał mi Staszek:
Pierwsza, to szacunek dla człowieka, z historią życia jego i jego antenatów, i obawa przed odejściem w zapomnienie, tak jak odchodziło wielu naszych przodków.
Druga, to co w życiu bezcenne, to dzielenie się z innymi swoimi rodzinnymi pamiątkami i wspomnieniami. “Zbierać te okruchy pamięci dla dobra wspólnego, dla uruchamiania naszej zbiorowej pamięci i wyobraźni, przemyśleń o przodkach i o nas samych.” Wykorzystywać pomysł XX wieku jakim jest Internet, stąd internetowa strona Narodowa GA.PA.
Trzecia, to szacunek dla tych, którzy poświęcają tak wiele czasu dla odkrywania przeszłości swojej rodziny, czyli pasjonatów genealogii – z nich przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wynika.
—-
Zasady korzystania z materiałów umieszczonych na stronie – zgodnie z warunkami umieszczonymi we Wstępie strony Narodowa.pl https://narodowa.pl